MF doprecyzował w interpretacji ogólnej katalog wydatków na cele mieszkaniowe.
Podatnicy, którzy w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości ponownie ją sprzedadzą, muszą zapłacić podatek z tego tytułu. Jeżeli jednak pozyskane w ten sposób środki wydadzą na własne cele mieszkaniowe, skorzystają ze zwolnienia z podatku. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnia wątpliwości w zakresie wydatków na cele mieszkaniowe. Na liście jest m.in zakup i instalacja kuchenki, okapu, mebli na wymiar czy oświetlenia.
Wydana przez Ministra Finansów 13 października 2021 r. interpretacja ogólna w sprawie stosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego, doprecyzowuje katalog wydatków jakie podatnik może ponieść aby pomniejszyć należny podatek do zapłaty.
Zgodnie z wydaną interpretacją ogólną , jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, nabywca powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT). Skorzystanie z ulgi mieszkaniowej może obniżyć zobowiazanie, jednak aby z niej skorzystać należy w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT).
Typ wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, został określony w art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Są to m.in. wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.
Jak wskazuje wiceminister finansów Jan Sarnowski: Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia „remont” oraz „budowa”, nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania. Interpretacja ogólna, którą właśnie wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów dotyczy kwalifikacji na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków poniesionych na zakup i montaż:
Wskazane powyżej wydatki zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów mieszczą się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy PIT.
Wydana interpretacja pozwoli podatnikom na zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku.
AKTUALNOŚCI
Co nas wyróżnia?
FACHOWOŚĆ
WSZECHSTRONNOŚĆ
NOWOCZESNOŚĆ
SKUTECZNOŚĆ
RZETELNOŚĆ
48 509 309 343
Copyright 2014 Marta Włudarczak
T: 509 309 343
A: Grunwaldzka 519c/2
62-064 Plewiska
Odwiedź nas