Emeryci oprócz pobieranej z ZUS emerytury często otrzymują z zakładu również inne świadczenia w postaci zasiłków, czy dodatków. Czy spowodują one zawyżenie dochodu emeryta i ostatecznie pozbawią prawa do obiecanego zwolnienia z podatku PIT w ramach Polskiego Ładu?

 

Osoby pobierające z ZUS emeryturę bądź rentę niepokoją się zmianami, jakie mają wejść w życie w 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Wątpliwości budzi kwestia innych, dodatkowo pobieranych z ZUS świadczeń, które mogą dodatkowo wpłynąć na wysokość uzyskanego przez świadczeniobiorców dochodu. Czy dodatkowe zasiłki pobierane z ZUS poza emeryturą, pozbawią emerytów prawa do zapowiadanego zwolnienia z podatku PIT? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia.

 

Kilka różnych świadczeń z ZUS a prawo do zwolnienia z PIT w ramach Polskiego Ładu

Choć przepisy ustawy Polski Ład są nadal na etapie prac legislacyjnych, to wiele emerytów pyta, jakie dochody z ZUS będą brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do zwolnienia z podatku PIT. Czy należy uwzględnić wyłącznie wysokość otrzymanej emerytury/renty, czy może należy doliczyć do nich wszystkie zasiłki i dodatki wypłacane z ZUS.

 

 

Pytanie dotyczące powyżej kwestii zadał ministerstwu rodziny jeden z podatników. Zapytał ,, W jaki sposób będą brane w ustawie emerytury/zbieżności dwóch różnych świadczeń? np. emerytura 2050 zł brutto i 50% renty z tyt. choroby zawodowej, np. 720 zł brutto, co w sumie daje 2770 zł brutto – czy od tej kwoty będzie odliczony podatek? Od całości czy tylko od emerytury?”.

Jak wyjaśniło ministerstwo rodziny ,, W takim przypadku podatek będzie pobrany tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł”. Oznacza to, że w przypadku pobierania jednocześnie emerytury i renty podatek naliczony będzie wyłącznie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Wszystkie świadczenia do kwoty 2500 zł pozostaną zwolnione z PIT w ramach Polskiego Ładu.

 

Emeryci nie muszą też martwić się innymi świadczeniami pobieranymi z ZUS. Już teraz pozostają one bowiem zwolnione z podatku PITNie będą one uwzględniane przy ustalaniu prawa do zwolnienia z podatku PIT emeryta.

 

 

Kluczowa kwota wolna od podatku - 30 000 zł

 

Obiecane przez rząd zwolnienie emerytów z podatku PIT wynika z planów podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Już na początku przyszłego roku ma ona zostać podniesiona do 30 000 zł brutto. To właśnie jej podwyższenie będzie kluczowe dla emerytów i rencistów. Oznaczać bowiem będzie całkowite zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich wypłacanych przez ZUS emerytur w kwocie do 2500 zł. Warto przy tym pamiętać, że chodzi o kwotę brutto czyli tą, która została przyznana przez ZUS, a nie tą, która ostatecznie jest wypłacana ,,do ręki” emerytowi.

17 października 2021
Emerytury i inne świadczenia z ZUS a Polski Ład. Jak liczyć zwolnienie z PIT

17 października 2021
MF doprecyzował w interpretacji ogólnej katalog wydatków na cele mieszkaniowe. Podatnicy, którzy
17 października 2021
Emeryci oprócz pobieranej z ZUS emerytury często otrzymują z zakładu również inne

AKTUALNOŚCI

Co nas wyróżnia?

FACHOWOŚĆ 

WSZECHSTRONNOŚĆ

NOWOCZESNOŚĆ

SKUTECZNOŚĆ

RZETELNOŚĆ

48 509 309 343

Biuro Rachunkowe

 

Copyright 2014 Marta Włudarczak

Tworzenie stron internetowych Warszawa

T: 509 309 343

E: biuro@mwpodatki.pl

A: Grunwaldzka 519c/2

62-064 Plewiska

 

Odwiedź nas