W razie wykonywania przez tę samą osobę kilku umów zlecenia u różnych płatników, przy ustalaniu czy umowa zlecenia zawarta jako kolejna będzie stanowiła tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych istotne jest, czy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu z pierwszej umowy lub łączna podstawa wymiaru tych składek z poprzednich umów zlecenia (jeśli jest ich w danym miesiącu kilka) wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Tak stwierdził Oddział ZUS w Lublinie w interpretacji z dnia 27 lipca 2016 r., znak: WPI/200000/43/787/2016.
Podmiot, który wystąpił o wydanie interpretacji zawarł ze zleceniobiorcą umowę zlecenia, z której wynagrodzenie (liczone stawką godzinową) będzie wypłacane kwartalnie, w ostatnim miesiącu danego kwartału. Jednocześnie wykonuje on już dwie umowy zlecenia w dwóch różnych firmach. Z pierwszej umowy otrzymuje wynagrodzenie miesięczne ustalane jako iloczyn liczby przepracowanych godzin w danym miesiącu i określonej w umowie stawki godzinowej, z której podlega obowiązkowym ubezpieczeniom (społecznym).
Natomiast z drugiej umowy otrzymuje wynagrodzenie kwartalne stanowiące iloczyn liczby godzin świadczonych usług w danym kwartale oraz ustalonej stawki godzinowej i również podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno -rentowym. Według wnioskodawcy zawarta umowa zlecenia nie będzie stanowiła dla zleceniobiorcy tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno -rentowych w ostatnim miesiącu kwartału (tj. miesiącu wypłaty wynagrodzenia), jeśli w miesiącu tym jego łączny oskładkowany przychód z pierwszej i drugiej umowy zlecenia osiągnie kwotę co najmniej minimalnej płacy (w 2016 r. - 1.850 zł).
ZUS zgodził się z jego stanowiskiem. Organ rentowy wskazał, że przy ustalaniu łącznej podstawy wymiaru składek dla celów określenia obowiązku ubezpieczeń społecznych w sytuacji jednoczesnego wykonywania przez zleceniobiorcę kilku umów zlecenia, należy uwzględnić wysokość oskładkowanego przychodu osiągniętego przez niego w danym miesiącu. Dokonuje się tego według kolejności zawarcia poszczególnych umów.
W analizowanym przypadku z tytułu umowy zawartej z wnioskodawcą, w miesiącu wypłaty wynagrodzenia (tj. ostatnim miesiącu kwartału) zleceniobiorca nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, jeżeli z tytułu pierwszej albo drugiej umowy lub obu tych umów łącznie zleceniobiorca uzyska przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Gdyby jednak w miesiącu wypłaty wynagrodzenia z trzeciej umowy zlecenia przychód z pierwszej lub drugiej umowy zlecenia albo obu tych umów łącznie był niższy niż minimalna płaca, wtedy taką wypłatę wnioskodawca również musiałby oskładkować.
AKTUALNOŚCI
Co nas wyróżnia?
FACHOWOŚĆ
WSZECHSTRONNOŚĆ
NOWOCZESNOŚĆ
SKUTECZNOŚĆ
RZETELNOŚĆ
48 509 309 343
Copyright 2014 Marta Włudarczak
T: 509 309 343
A: Grunwaldzka 519c/2
62-064 Plewiska
Odwiedź nas