Odwiedź nas

 

A: Grunwaldzka 519c/2

62-064 Plewiska

T: 509 309 343

E: biuro@mwpodatki.pl

Copyright 2014 Marta Włudarczak

Tworzenie stron internetowych Warszawa

 

Biuro Rachunkowe

48 509 309 343

RZETELNOŚĆ

SKUTECZNOŚĆ

NOWOCZESNOŚĆ

WSZECHSTRONNOŚĆ

FACHOWOŚĆ 

Co nas wyróżnia?

AKTUALNOŚCI

17 października 2021
MF doprecyzował w interpretacji ogólnej katalog wydatków na cele mieszkaniowe. Podatnicy, którzy
17 października 2021
Emeryci oprócz pobieranej z ZUS emerytury często otrzymują z zakładu również inne
Wybór formy opodatkowania - do 20 stycznia
13 stycznia 2015

Pierwszy miesiąc roku to czas na wybór formy opodatkowania, a także na złożenie wielu deklaracji i zeznań.

 

Do 2 lutego 2015 r. (bo koniec stycznia to sobota) muszą rozliczyć się z fiskusem przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

 

Do 20 stycznia podatnicy muszą zdecydować, jak będą się rozliczać z fiskusem w danym roku podatkowym. Do wyboru mają: opodatkowanie kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub według skali podatkowej albo liniowo.

Termin ten dotyczy również przedsiębiorców, którzy chcą zmienić dotychczasowy sposób opodatkowania, czyli np. przejść ze skali podatkowej na ryczałt.

Podatnik, który wybierze opodatkowanie kartą podatkową, musi złożyć wniosek na formularzu PIT-16. Ma na to czas do 20 stycznia. Jeśli rozpoczyna działalność w trakcie roku, to wniosek musi złożyć przed rozpoczęciem.

Inną, podobną do karty formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Osoby, które opodatkowywały ryczałtem swoje przychody w 2014 r., muszą do 31 stycznia złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-28.

 

 

 

 

 

 

 


Podatnicy, którzy chcą opodatkować swoje przychody w 2015 r. w tej formie, muszą złożyć pisemny wniosek do naczelnika urzędu skarbowego – do 20 stycznia. Nie ma wzoru wniosku, a więc podatnik musi go napisać sam. Podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku musi złożyć wniosek o wyborze ryczałtu nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.